logo
ZHindi Text

 

 
Organiser , Sports Board, AU
  • The selection and trials of Allahabad University Volleyball (Men) Team for Inter University Tournament 207-2018 will be held on 09-10-2017 at 04:00 P.M in the MCC Stadium, AU. All the intersted players of the University and its constituent colleges are required to report with latest Identity Cards and fee receipt.
  • The selection and trials of Allahabad University Handball (Men) Team for Inter University Championship 2017-2018 will be held on 15-10-2017 at 03:00 P.M in the ADC Campus, AU. All the intersted players of the University and its constituent colleges are required to report with latest Identity Cards and fee receipt.

  • The selection and trials of Allahabad University Squash (Men & Women) Team for Inter University Tournament 2017-2018 will be held on 16-10-2017 at 04:00 P.M in the MCC Stadium, AU. All the intersted players of the University and its constituent colleges are required to report with latest Identity Cards and fee receipt.

  • The selection and trials of Allahabad University Badminton (Men & Women) Team for Inter University Tournament 207-2018 will be held on 17-10-2017 at 04:00 P.M in the MCC Stadium, AU. All the intersted players of the University and its constituent colleges are required to report with latest Identity Cards and fee receipt.

  • The selection and trials of Allahabad University Taekwondo (Men & Women) Team for Inter University Tournament 207-2018 will be held on 23-10-2017 at 04:00 P.M in the MCC Stadium, AU. All the intersted players of the University and its constituent colleges are required to report with latest Identity Cards and fee receipt.

  • The selection and trials of Allahabad University Wrestling (Men & Women) Team for Inter University Tournament 207-2018 will be held on 11-10-2017 at 04:00 P.M in the MCC Stadium, AU. All the intersted players of the University and its constituent colleges are required to report with latest Identity Cards and fee receipt.

Joint Registrar, AU:
The Viva- Voce of MR/Ms. Neeraj Kumar, for the D.Phil. Degree of the University, which was scheduled to be held on September 08, 2017 at 11:00am vied letter no. 2459 dated 28.08.2017 in the Department of Hindi, AU; Allahabad, will now be held on October 17, 2017 at 11:00am for the subject of his/her thesis titled, as “Madhya Kalin Bhakti Kavya Mein Hashiya Ka Samaj”,
 
Head, Department of Law, AU:
CRET Admission 2017-18 the revised list of short listed candidates for CRET-Level-2 is available on department Notice Board. All the CRET- 2017-18 qualified candidates including NET & JRF for Level-2 Interview are required to contact the office of the Department of Law, Chatham Lines Campus, University of Allahabad with Educational Bio-Data (written typed) along with documents for verification at 12:00noon on 11.10.2017. those who have already appeared for verification of documents on 17.08.2017 need not reappear for verification on 11 October 2017 at 12:00noon. The tentative date of written presentation and interview for CRET Level 2 test is 25th October 2017.
 
 
Returning Officer, AUSU Election-2017, AU:
Post wise list of candidate who have filed nomination on October 06, 2017
President

Name

Class

Awanish Kumar Yadav

LL.B.-II

Mrityunjay Rao

D.Phil.

Priyanka Singh

M.A.-I

Shakti Rajwar

M.A.-I

Sujit Kumar Yadav

B.A.-III

Suraj Kumar Dubey

M.Voc.

Vikash Kumar Bhartiya

M.A.-II

Vice President

Name

Class

Abha Yadav

M.A.-II

Chandrashekar

LL.B.-I

Deepak Mishra

M.A.-I

Prashant Shukla

B.Voc. (IIIrd Sem.)

Saurabh Singh

LL.B.-I

Shivam Kumar Tiwari

LL.B.-I

Suman Devi

M.Sc.-I

Sunil Kumar Yadav

M.A.-I

Suraj Tiwari

B.A.-III

Vijay Singh

M.A.-I

Vikas Yadav

B.A.-III

 

General Secretary

Name

Class

Amritesh Yadav

M.A.-I

Anjani Kumar Mishra

LL.B.-II

Arpit Singh

LL.B.-II

Manish Kumar

M.A.-II

Nirbhay Kumar Dwivedi

B.A.-III

Rohit Kumar Yadav

B.A.-III

Sachin Singh

B.A.-III

Vikas Yadav

M.A.-I

 

Joint Secretary

Name

Class

Adarsh Shukla

M.A.-II

Bharat Singh

B.A.-III

Chandan Kumar

B.A.-III

Kamal Kumar

B.A.-III

Prabal Maurya

M.A.-I

Pradeep Kumar Maurya

M.Com.-II

Pratyush Tiwari

B.C.A. (Vth Sem.)

Ranvijay Kumar Gond

B.A.-III

Vijay Pratap

B.A.-III

 

Cultural Secretary

Name

Class

Abhishek Kumar Awasthi

B.A.-III

Awadhesh Kumar Patel

M.A.-I

Harikesh Kumar

B.A.-III

Kumail Abbas Rizvi

B.Com.-I

Sumant Chauhan

B.F.A.-IV

UG Representative

Name

Class

Adarsh Yadava

B.A.-II

Ankit Vishwakarma

B.A.-II

Ankur Patel

B.Sc.-III

Ashutosh Pandey

LL.B.-I

Ashutosh Singh

B.A.-II

Dhananjay Tiwari

B.Sc.-II

Digvijay Singh

B.A.-II

Gopal Nath Karna

B.A.LL.B.-III

Krishna Kumar

B.A.-II

Mukesh Kumar

B.A.-III

Sahil Rao

B.Com.-III

Santosh Kumar Pal

B.A.-II

Shiva Nand Yadawa

B.Com.-II

Sudhanshu

B.Sc.-III

 

PG and Research Representative

Name

Class

Abhika Jaiswal

M.Com.-II

Abhilash Kumar

M.A.-III 

Awadhesh Kumar Singh

LL.M.-II

Bhanu Pratap Singh

M.A.-II

Mohammad Rashid

M.Com.-I

Praveen Kumar Shukla

M.Sc.-II

Sandeep Mishra

LL.M.-II

Shivam Shukla

M.A.-III Sem

Siddharth Srivastava

M.Sc.-II

Sudhanshu Sharma

M.Sc.-II

Suneel Kumar Patel

M.Com.-II

Susheel Gautam

M.A.-I

Vijay Kumar Kol

LL.M.-I